Jeg er veldig glad i gjærbakst og denne prinsessekaka med pistasj er nok en av mine favoritter.
3.5 dl melk
25 g gjær
90 g sukker
3 ts kardemomme
650 g hvetemel
125 g smør, romtemperert i små biter
1 sammenpisket egg til pensling
Varm melken til fingervarm (37 grader). Elt sammen alle ingrediensene til deigen. Kjør deigen videre ved middels hastighet til den er smidig og slipper bollen, 10-15 minutter. Dekk bollen med plastfolie og la den heve til dobbel størrelse i romtemperatur.
Pistasjfyll:
150 g pistasjnøtter
100 g sukker
100 g smør
Hakk pistasjkjernene til fint mel i en hurtigmikser og rør dem sammen med sukker og smør.
Hell deigen over på en lett melet kjøkkenbenk og arbeid den godt sammen. Rull deigen til en tykk pølse og kjevl den ut til et rektangel, 50 x 25 cm. Smør nøtteblandingen jevnt utover leiven. Rull leiven sammen som en rullekake og del den i omtrent 15 like store biter.
Kle en rund kakeform, 26-28 cm i diameter, med bakepapir. Legg snurrene ved siden av hverandre i formen. Det skal være litt luft mellom snurrene slik at de vokser sammen under heving (får du ikke plass til alle snurrene i formen får du heller steke et par ved siden av). Dekk til med plastfolie og etterhev i ca. 1 time.
Pensle med sammenvispet egg og stek kaken på nest nederste rille ved 180 grader i ca. 45 minutter. Avkjøl kaken i formen.
Glasur
200 g kremost naturell
1.5 dl melis
Saften av 1 lime
Visp sammen kremost og melis, tilsett limesaft og visp til glasuren blir litt luftig.
Topp den avkjølte kaken med glasuren.
Denne så utrolig god ut, takk for oppskrift 😀 Feel free til å ta en titt innom bloggen min og følge meg 🙂